Małopolski NGO – Instytut Pracy i Kariery, od lat na różne sposoby działa na rzecz wdrożenia komplementarnego systemu kształcenia zawodowego i wspierania rozwoju zawodowego. Działalność ta przejawia się na wiele sposobów – najbardziej znane to statuetka Inspirator Kariery oraz periodyk Kierunek Kariera. Pismo, które adresowane do podmiotów administracyjnych i gospodarczych, krzewi kulturę wspierania rozwoju zawodowego w Polsce.
Kwartalnik Kierunek Kariera – a co to takiego?
Poza tym, że kwartalnik, jest to magazyn traktujący o szeroko rozumianych zagadnieniach związanych z edukacją, rynkiem pracy i rozwojem zawodowym. Redaktor naczelna – Marta Prusek – Galińska mówi o piśmie – „to pierwsza ogólnokrajowa i międzyśrodowiskowa platforma wymiany poglądów i doświadczeń, która inspiruje i wspiera działania w zakresie integracji środowiska edukacyjnego, samorządowego i biznesowego, które dzięki współpracy mają szansę wypracować optymalną politykę edukacyjną, odpowiadającą na wyzwania współczesnego świata”. Można w nim przeczytać o prawie, gospodarce, przedsiębiorczości i oświacie w kontekście kształcenia i rozwoju zawodowego. To periodyk, w którym w jednym miejscu można znaleźć analizy, badania, reportaże, wywiady i relacje z wydarzeń. Wszystko to zebrane pod kątem dostarczania rzetelnej wiedzy o aktualnych problemach i sukcesach kształcenia zawodowego w Polsce. Poszczególne artykuły przybliżają bolączki, proponują konkretne rozwiązania systemowe, inspirują do działania. Przedstawiane są sylwetki specjalistów, którym się udało i przedsiębiorców, którzy wspierają rozwój zawodowy swoich pracowników. To wszystko zbieżne jest z misją Instytutu Pracy i Kariery, o czym za moment.
Kto powinien sięgnąć po kwartalnik Kierunek Kariera?
Magazyn Kierunek Kariera szczególnie zalecany jest do lektury wszystkim tym, którzy mają realny wpływ na to, jak wygląda obecny system kształcenia i wspierania zawodowego ludzi młodych lub bezrobotnych. W szczególności skierowany jest do samorządowców, dyrektorów, przedsiębiorców, nauczycieli, szkoleniowców, osób w jakikolwiek sposób związanych z systemem kształcenia i rozwojem zawodowym. Treści prezentowane w Kierunek Kariera są pod względem merytoryki i tematyki sprofilowane w stricte ekspercki sposób, właśnie pod kątem wspomnianych podmiotów. Po to, aby dostarczać rzetelnej wiedzy i pośrednio wpływać na wyższą jakość edukacji zawodowej.
O czym pisze się w Kierunek Kariera?
W magazynie Kierunek Kariera nie ma plotek, domysłów czy nużącej politycznej „bieżączki”. Jest za to konkret i aktualne rzetelne informacje. Treści profilowane są pod kątem potrzeb i możliwości samorządów, biznesu czy systemu oświaty.
Kształcenie zawodowe i potrzebne profesje na rynku pracy
Ważnym segmentem w kwartalniku jest kształcenie zawodowe. To, w jaki sposób ono wygląda obecnie, gdzie są luki w systemie oraz co można zrobić, by wyglądało to lepiej. Zwłaszcza w dobie dynamicznych zmian w gospodarce pod kątem struktury i zapotrzebowania klientów oraz firm, które dostarczają tym klientom usług i dóbr. Pismo przedstawia analizy i badania pokazujące, jak powinno wyglądać szkolnictwo i kursy zawodowe, aby przygotować kompetentnych pracowników gotowych sprostać wymaganiom nowoczesnego rynku pracy i pracownika. Poruszane są kwestie kultury zawodowej, mentalności szkoleniowców czy analizy poszczególnych ofert. Nie brakuje miejsca dla tych, którzy chcą „przebranżowić” lub podmiotów, którzy taką możliwość oferują.
Jak prowadzić przyjazną dla pracowników politykę w firmie?
W kwartalniku oczywiście nie brakuje miejsca dla biznesu. Nie tylko jego problemów, ale głównie pisze się o tym, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą wdrażać system kształcenia i szkoleń zawodowych. Oraz o tym, dlaczego im się to opłaci. Poruszana jest tematyka dobrych praktyk edukacyjnych, optymalnej kultury i organizacji pracy, współpracy z urzędami pracy, szkołami czy instytucjami w celu efektywnego pozyskiwania kompetentnych i obiecujących pracowników. Oczywiście jest też coś o HR, szkoleniach, polityce płacowej i skutecznych inicjatywach.
Co mogą zrobić samorządy i instytucje publiczne?
Instytucje publiczne, administracja i samorządy – te podmioty mają spory wpływ na to, jak wygląda szkolnictwo zawodowe oraz jak zagospodarowane są środki na inicjowanie przedsiębiorczości. Dla starostów, burmistrzów, prezydentów miast, kierowników wydziałów, dyrektorów departamentów czy innych osób decyzyjnych w Kierunek Kariera jest szereg artykułów analitycznych i prognostycznych o rynku pracy oraz możliwych strategiach, które mogą okazać się skuteczne w adekwatnych uwarunkowaniach. Jest nieco o propozycjach zmian prawa czy reorganizacji instytucjonalnej. Kwartalnik pokazuje, na jakie sektory gospodarki warto stawiać i dlaczego, jaki jest przewidywany popyt w przyszłości oraz których błędów unikać.
Felietony, wywiady, pozytywne przykłady
W Kierunek Kariera nie zabraknie też sylwetek i konkretnych firm, które poważnie wzięły sobie do serca ideę promowania rozwoju zawodowego. Znaleźć można tu wywiady z przedsiębiorcami, którym się udało – przykładowo w numerze 1/2022 jest rozmowa z Karolem Czarneckim – młodym fryzjerem i barberem, który opowiada o tym, że wizerunek ma znaczenie w biznesie. Jako dobry przykład przedstawiane są te przedsiębiorstwa i instytucje, które walnie przyczyniają się do rozwoju kształcenia zawodowego w swoim regionie lub kraju – przykładowo laureat plebiscytu Inspirator Kariery 2022 – SEOSEM24 – agencja SEO, która na własny rachunek szkoli przyszłych copywriterów, webmasterów, specjalistów od pozycjonowania i marketingu internetowego.
Gdzie można dostać kwartalnik ekspercki Kierunek Kariera?
Periodyk Kierunek Kariera można zamówić bezpośrednio u wydawcy lub na stronie kariera.org.pl. Tam też można składać zamówienia przedpremierowe na pojedyncze egzemplarze lub na okresową prenumeratę. Wydawca – Instytut Pracy i Kariery udostępnia za darmo niektóre archiwalne wydania w formie cyfrowej. Nie trzeba zatem kupować kota w worku, lecz można samodzielnie sprawdzić, co ten kwartalnik oferuje i czy spełnia nasze oczekiwania.
Kierunek Kariera – ile kosztuje i jak wygląda prenumerata?
Każdy z numerów Kierunek Kariera można zakupić osobno – egzemplarz kosztuje 18 zł. Istnieje możliwość zamówienia prenumeraty – w ten sposób nie trzeba będzie zamawiać każdego wydania osobno. Wystarczy wejść na stronę kwartalnika – kariera.org.pl i złożyć zamówienie. W przypadku zakupu więcej niż jednego egzemplarza (w tym prenumeraty) cena za każdy z nich spada do 15 zł. W cenę wliczony jest już koszt wysyłki na terenie Polski. W trakcie trwania prenumeraty mamy pewność, że cena za egzemplarz nie wzrośnie. Co więcej, wysyłka dla prenumeratorów ma najwyższy priorytet jest realizowana w pierwszej kolejności. Należy pamiętać, że wydawca nie przedłuża prenumeraty automatycznie. Zamawiający musi to zrobić samodzielnie.
Kierunek Kariera to dzieło swojego wydawcy – Instytut Pracy i Kariery
Pismo wydaje wspomniany Instytut Pracy i Kariery. Fundacja, która za swój cel nadrzędny przyjęła promowanie kultury komplementarności działalności ośrodków oświatowych i szkoleniowych, instytucji państwowych i biznesu w celu wypracowania działającego systemu rozwoju zawodowego. Instytut powstał w odpowiedzi na problemy rynku pracy czy szerszej gospodarki Polski i regionu – w tym wypadku Małopolski. Zrzesza ludzi, którzy znają się na rzeczy:
- analityków,
- ekonomistów,
- szkoleniowców,
- przedsiębiorców
- osób mających doświadczenie w pracy w samorządzie.
Idea komplementarności, czyli dlaczego „trójkąt zawodowy” się opłaca?
Idea, która szczególnie przyświeca działalności Instytutu, to wypromowanie i przekonanie ośrodków mających realny wpływ na rzeczywistość przyjęcia modelu „trójkąta zawodowego”. O co chodzi? To zrozumienie, że tylko współpraca i uzupełnianie się podmiotów edukacyjnych i oświatowych, jednostek administracji rządowej i samorządowej oraz biznesu skutkuje skutecznym i opłacalnym dla wszystkim motorem gospodarki regionalnej i krajowej. Kultura, w której szkoła szkoli pracownika na stanowisko oferowane przez firmę komercyjną, a wszystko instytucjonalnie wspiera samorząd to nie mrzonki, lecz rozwiązanie, które jest efektywne, stosunkowo tanie we wdrożeniu i korzystne dla gospodarki. Jeśli szkoła lub uczelnia edukuje przyszłego pracownika stricte pod rzeczywiste, a nie postulowane, potrzeby rynku pracy – znacznie łatwiej absolwent takiej szkoły znajdzie pracę. I to pracę adekwatnie opłacaną i efektywną z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i konsumentów. Po stronie podmiotów państwowych pozostaje stworzenie optymalnego klimatu do takich rozwiązań. To właśnie stara się promować Instytut Pracy i Kariery.
Nie tylko kwartalnik – Instytut Pracy i Kariery prowadzi wiele wartościowych inicjatyw
A robi to aktywnie. Magazyn Kierunek Kariera to tylko jeden z przejawów działalności. Oprócz tego fundacja wykonuje tytaniczną pracę dydaktyczną, organizacyjną i promocyjną.
Plebiscyt Inspirator Kariery
Znana od wieków zasada – co karzesz, tego masz coraz mniej, co nagradzasz, tego masz coraz więcej – sprawia, że Instytut postanowił promować inicjatywy służące rozwojowi zawodowemu. Stąd organizuje co roku plebiscyt, w którym wyróżnia spośród zgłoszonych podmiotów te, które szczególnie realizują tę ideę. W 2022 jednym z laureatów jest firma SEOSEM24 z Krakowa – opinie klientów o niej świadczą nie tylko o wysokiej jakości usług, ale też o tym, że zatrudnia i kształci kompetentnych specjalistów. Także zza granicy – wszak SEOSEM24 wyróżniono w kategorii „Współpraca międzynarodowa”. Nawiasem – laureaci plebiscytu Inspirator Kariery mają zapewnione miejsce na łamach Kierunek Kariera.
Erasmus+
Instytut Pracy i Kariery uczestniczy w międzynarodowym programie Erasmus+. To inicjatywa, która realnie integruje oraz pozwala na znalezienie ścieżki zawodowej dla uzdolnionych młodych ludzi z różnych krajów. Instytut pomaga firmom i szkołom w załatwieniu kwestii formalnych oraz łączeniu konkretnych osób z podmiotami, które takowych potrzebują.
Szkolenia, promocja, pomoc materialna
Działalność Instytutu jest naprawdę szeroka. Organizuje:
- szkolenia,
- targi stażów
- praktyk zawodowych,
- pośredniczy pomiędzy instytucjami,
- wspiera merytorycznie
- materiałowo podmioty gospodarcze.
Więcej, o tym co robi Instytut Pracy i Kariery można przeczytać na ich stronie.
Magazyn dla elit i zyski dla wszystkich, czyli win-win
W dobie niepewności i dynamicznych zmian gospodarczych, każde rzetelne źródło wiedzy jest na wagę złota. Taki jest magazyn Kierunek Kariera. Wartościowe treści dla przedsiębiorców, decydentów i pracowników za przystępną cenę. Fachowe analizy, konkretne informacje i zrozumiały język.